Free songs
Ana Sayfa / Kültür / Siyaset / * Ülkücü Hareket / Ülkücü Hareketi, Medya Girdabından Çıkartmak Elimizde…

Ülkücü Hareketi, Medya Girdabından Çıkartmak Elimizde…

Ülkücü Hareketi, Medya Girdabından Çıkartmak Elimizde…

-Somut Bir Örnekten Hareketle MHP’nin Basındaki Yeri-  

 

Dr. Hayati BİCE
MHP ile ilgili haberler konusunda Türkiye basınının olumsuz -ve ülkücülüğü/ülkücüleri yok sayan- tavrı yıllardan beridir ülkücü camianın yakındığı ve ancak bir türlü olumlu sonuç üretilemeyen bir konudur. Basının, MHP ve dolayısıyla ülkücü hareketi içerisinde boğduğu suskunluk sarmalının verdiği çaresizlikle, bazı ülküdaşlarımız hareketin merkezini suçlamakta ve merkezdeki koltukların sahiplerinin değişmesi ile MHP Genel Merkezi odağında önemli bir aktivite sergilendiğinde basının bu olumsuz yaklaşımının bir anda ortadan kalkacağını vehmektedirler.

Bunun ne kadar ayakları yere basmaz bir beklenti olduğunu test etmek üzere, daha dün ve bugün tanık olduğum net bir örnek ile konuyu dikkatinize sunmak istiyorum.

Tarih: 17 Eylül 2012 Pazartesi; Yer: MHP Genel Merkezi
MHP Lideri Devlet Bahçeli, 17 Eylül 2012 Pazartesi günü MHP Genel Merkezi’nde düzenlediği basın toplantısında ülkemizin güneydoğusunda yoğunlaşan terör saldırılarına karşı sıkıyönetim veya olağanüstü hal uygulanmasını talep eden önemli uyarılarda bulunup son yıllarda siyaset sahnesinde dillendirilmemiş bir talebi içeren bir açıklamalar yaptı. Canlı olarak, haber kanalları arasında sadece Bengü Türk-TV -ve küçük bir kısmı SkyTürk360-TV- tarafından verilen ve terörün ülkemizin iklimini zehirlediği bugünlerde basının mutlaka dikkate alması gereken bu açıklama, -maalesef yine suskunluk sarmalı içerisinde yok farz edilerek- yazılı basın ve görsel medya tarafından küçük alıntılarla geçiştirildi.

Bahçeli, basın toplantısında  “Hükümet ‘müzakereye devam mı edeyim, yoksa kararlı mücadele mi göstereyim’ ikilemi arasında bocalarken terör kardeşliğimize pusu kurmakta, bin yıllık hukuku bombalamaktadır. Şayet önlem alınmaz, teröre karşı ricat pozisyonu terk edilmezse milletimiz çok ciddi olaylarla karşılaşacaktır”uyarısında bulunmuştu.

Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanı Devlet Bahçeli, terör için, oluk oluk akıtılan şehid kanlarının bir an önce durdurabilmesi için bir çıkış alternatifi önererek “Teröre milletin demir yumruğunu vurmanın, destekçilerini ve muhiplerini etkisiz hale getirmenin vakti geçirilmemelidir. Hükümet izlediği tüm teslimiyetçi ve tavizkar politikalardan çıkarak Türk milleti gerçeğini idrak etmeli, evlatlarımıza kıyanların başına dünyayı yıkmalıdır. Ülkemizin bir bölümünü kapsayacak şekilde; olağanüstü hal veya sıkıyönetim ilanı ciddiyetle ele alınmalı ve bu konuda gerekli hazırlıklar süratle yapılmalıdır. Henüz herşey bitmemişken yıkım projesinden vazgeçilmeli; kimlikçi savrulmalardan sakınılmalıdır” demişti.

Bahçeli “Hükümet temelsiz ve öfkeleri törpülemeye matuf sözlerle vakit geçirirken PKK ölüm kusmaktadır. Hükümet suya yazı yazmakla meşgulken, PKK milletin ciğerini dağlamaktadır” vurgusunu da yapmıştı.

18 Eylül 2012 Salı Günü Basında Görülen Tablo
Ülkemizin çok satan gazetelerinin ilk sayfalarına bakıldığında Bahçeli’nin bu önemli sözlerine sadece Hürriyet’te -o da basın toplantısında Bahçeli’nin Holywood yıldızı Angelina Jolie’ye gönderme yaptığı satırlar- öne çıkarılarak- yer verildiği görülecektir. Milliyet, Sabah, Habertürk, Zaman, Türkiye gibi diğer önde gelen gazeteler, söz birliği yapmışçasına bu ciddi haberi görmezden geldiler. Habere birinci sayfasında küçük bir yer ayıran Akşam gazetesi de konuya yine Angelina Jolie açısından yaklaşmıştı.
Bahçeli’nin basın toplantısında Hatay’daki mülteci kampları konusundaki sıkıntıları vurgularken haberin Hürriyet ve Akşam tarafından 1. Sayfadan değerlendirilmesinde mutlak surette etkili olan Angelina Jolie’ye gönderme yapılan sözleri şöyleydi: “Üstelik sınırlarımızda kurulan kamplarla ilgili şayialar, mülteci ve muhalif unsurların çıkardığı olaylar bölge insanımızı tedirgin etmektedir. Bu kamplar, sinema alanında küresel çapta şöhret yakalamış bazı isimlerin de ilgisini çekmektedir.

İkide bir sınır kentlerimizde kurulu kamplara gelen ve ülkemizde en üst düzeyde ağırlanan ‘iyi niyet elçisi’ sıfatlımalum bir Hollywood yıldızı ve ekibinin, hangi maksatlarla bölge turları düzenlediği, nasıl bir halkla ilişkiler faaliyeti içinde olduğu aslına bakarsanız bilinmez ve anlaşılmaz değildir.

İnsani görüntü ve makyaj altında yapılan bu ziyaretlerin, küresel emperyal politikalara bilgi akışı sağlama amacı güttüğü güçlü bir ihtimaldir. İyi niyet elçisi rumuzlu meşhur görevliler, yabancı ajanlar, teröristler, bölücüler ve her neviden üzerimizde hesabı olanlar Türkiye’de adeta cirit atmaktadır. Ve AKP iktidarı da şuursuzca olan bitenleri izlemektedir.”[1]

Cemaat çizgisinde yayın yaptığı kabul edilen Bugün gazetesi ve ülkücü tabana hitap etme iddiasındaki Yeniçağ gazetesi Bahçeli’nin uyarılarını ve sıkıyönetim talebini, basın toplantısındaki ana fikri yansıtacak şekilde birinci sayfalarından görürken habere ayırdıkları yer, içeriğinin önemine nazaran küçük olarak değerlendirilebilir.

Bahçeli’nin açıklaması sadece Ortadoğu gazetesinde önemine uygun olarak ve manşetten verilen “Demir Yumruk Gerek” başlığı ile işlenmişti. Lütfen yazının ekindeki galeri de yer alan gazetelerin birinci sayfalarından alıntılara dikkat ediniz ve şu soruyu sorunuz: Neden?! (Bkz. FOTOGALERİ)

Ya TV Haberleri?
Ertesi günkü gazetelerin, Bahçeli’nin “sıkıyönetim talebi” konusundaki tavrını bir yazı ile değerlendirmeye karar verdikten sonra akşam haber bültenlerinde bu konunun nasıl verileceğini de izlemek istedim. Bütün TV bültenleri, MHP lideri Bahçeli’nin basın toplantısından Angelina Jolie’nin görüntüleri eşliğinde basın toplantısında ancak birkaç satır yer alan kısmından cımbızladıkları iki cümle ile haberi tamamladılar.

Aynı akşam (17 Eylül 2012, Pazartesi) ülkemizin en önemli haber kanallarında – NTV, HaberTürk ve CNNTürk- haber/yorum programı yapan çok bilen yorumcular da (meselâ, usta gazeteci Oğuz Haksever, “MHP uzmanı” Ruşen Çakır vd..) Bahçeli’nin “sıkıyönetim talebi” hakkında dillerini yutmuş gibiydiler. HaberTürk-TV’de nefret söylemini “Enine/Boyuna” tartışan Fehmi Koru ile Cengiz Çandar’a yıllardır sergiledikleri ülkücü nefreti”nin kökenini de mümkün olsaydı da sorabilseydim.

Nedir Bunun Çaresi?
Ülkücü hareketin siyasi plandaki temsilcisi MHP’yi daima olumsuz haberler ekseninde öne çıkartarak altını oyan, seçim öncesi dönemlerde MHP’yi daima seçim barajı sınırında gösteren kamuoyu araştırmaları ile sempatizan seçmenlerin kafasına “ya MHP barajı geçemezse?” sorusunu bir kıymık gibi saplamayı adet edinmiş medyanın tuzağını aşabilmek için ne yapılmalı?

Bu konu ülkücü harekette o kadar tartışıldı, o kadar konuşuldu ki, ilgilileri için artık tartışmanın değil bir şeyler yapılmadan konuşulması dahi can sıkıcı bir hal durumundadır. En azından 10 yıldır ülkücü camianın adam gibi bir TV kanalına (kara antenleri ile analog olarak köy-kasaba her yere ulaşabilen klasik-TV, kablo-TV’den orta-üst düzey seçmen kitlesine ulaşabilen ve nihayet uydu üzerinden dünyanın dört bir bucağındaki ülkücülere ve Türklere ulaşacak bir uydu-TV) sahip olması gerektiğinin tartışıldığına tanığım. Bu konuda girişilen birkaç girişimin de sonuçsuz kalma süreçlerini biliyorum.
Bugün Bengü-Türk TV’nin hiçbir ülkücüyü tatmin etmeyen yayıncılık yönünden düşük profilinin, teknik yetersizlik nedeniyle canlı yayınlarda tıkanan internet televizyonu girişiminin (AlpTürk-TV) ülkemizdeki genel seyirciyi bir yana bırakın ülkücü hareketin inançlı bağlılarına bile ulaşabildiğini söyleyebilecek birisi olduğunu sanmıyorum.

Buradan bir husus daha hatırlatmam gerek ki, ülkücü hareketin merkezi ekseninde yayın yaptığı kabul edilen Ortadoğu gazetesinin gerek görünüm olarak, gerekse güncellenme hızı yönünden mutlaka elden geçirilmesi gerekiyor. Ortadoğu gazetesini, sayfalarını dolduran -çoğu ajans kaynaklı olduğu için, taze taze pek çok internet sitesinde bir gün önce okunabilen- haberler ötesinde satın alınmağa değer kılan ve ülkücü kamuoyunun oluşmasında önemli bir yeri olan değerli Ortadoğu yazarlarının yazılarına ulaşılabilecek linklerin ana sayfanın en üstündeki menü çubuğunda yer almıyor olması ciddi bir hatadır. Yine bu değerli yazı/yorumların hiç değilse yayınlandığı günün öğle saatlerinde güncelleniyor olması gerekir.

Her Ülkücü İnterneti Aktif Olarak Kullanmalı
Bugün ülkemizde internet erişimine sahip insan sayımızın en azından 20 milyon kişiyi bulduğu kabul edilmektedir.[2] MHP’nin son seçimde (12 Haziran 2011) aldığı oy oranını (%12,98) baz aldığımızda internet erişimine sahip olan insanlardan en az 2,5 milyon kadarının MHP’li ve ülkücü ya da bir diğer deyimle MHP sempatizanı olduğu kabul edilmelidir. Ülkücü kitlenin seçmen kitlesinin ülke geneline kıyas ile eğitim yönünden daha iyi bir durumda olduğunu da bildiğimize göre, internet alanında ülkücü görünürlüğün bugünkü halinden daha iyi bir noktada olması gerekir.

Peki, hali hazırdaki durum için bunu söyleyebilir miyiz?

Asla… Bugün bölücü örgüt adına, örgüt yandaşlığı ekseninde yayın yapan internet sitelerinin sayısı bile her halde genel anlamıyla milliyetçi çizgideki internet sitelerinden daha fazladır.

Hemen hepsi son birkaç yılda oluşturulup nitelik yönünden önplana çıkmış olan ulkunet.com, turkyorum.com, ulkucuyazarlarbirligi.org, toredergisi.com, 40ambar.com, gridergi.com gibi nitelikli bilgi/kültür/sanat platformları yanında haberiniz.com.tr, ulkucukadro.org,etikhaber.com, gazete2023.com, turkiyegundemi.tv, haberarz.com,haberakademi.com gibi haber sitelerinin sayılarının arttırılmasına ve facebook gibi sosyal medya ortamlarının milliyetçi gruplarının aktif ülkücü katılımına ihtiyaç vardır. İnternette yer alan bu sitelerin ve ülkücü basın yayın organlarının ülkemiz genelindeki izlenme oranlarını gösteren istatistiki bilgileri diğer siyasi ekol ve cemaat yapılanmalarının benzer internet oluşumları ile kıyasladığımızda “sanal âlemde birbirlerine karşı oldukça acımasız tavırlar sergileyen ülkücüler” olarak utanmamız gerekecektir.[3]

Ülkücü hareketi, yılların kan ve can üzerinde yükseltilmiş birikimini yutacak duruma gelmiş olan suskunluk sarmalının girdabından kenara çekmek görevi hepimizindir ve bu görevi yerine getirmek artık, ülkücü hareket ötesinde Türklük için adetâ ölüm-kalım meselesi haline gelmiştir. Bugünkü sermaye ve fikir yapılanması ile medyanın; MHP’nin başındaki isim kim olursa olsun, halis bir milliyetçi akımı destekleyeceğini ummak safdilliktir.

Gerek kırk yıllık ülkücü tecrübe, gerekse ana çizgiden ayrılan Nizâm-ı Âlem çizgisinde siyasete niyetlenenMuhsin Yazıcıoğlu hareketinin medya -bilhassa cemaat medyası olarak adlandırabileceğimiz yayın organları- ile ilişkilerinde, yaşadıkları bu hükmü verebilmemi kolaylaştırıyor.

O halde, bu yazımı okuyanlardan internet bağlantısını açan her ülkücü şu soruyu sormalıdır: Bugün kaç tane ülkücü siteye göz attım; kaç tane ülkücü linke tıkladım? (Bu soruya internette ülkücülüğü keşfe hangi sitelerden başlamalıyım? diye soru ile yanıt verecek olan var ise, hemen yazıda isimleri ve adresleri geçen siteleri incelemeye başlayabilir.)

Bir bedava siteden (meselâ:blogspot.com) internet adresi alarak sayfa eklemek ve böylece internetteki ülkücü içeriğe -bir sayfacık olsun- katkıda bulunabilmek becerisine sahip olan her ülkücü kendisine sormalı: Hangi ülkücü kaynak eserin tam metninin, bir eser özetinin; hiç değilse bir makalenin bir kişi tarafından daha okunması için kime tavsiyede bulundum? Bugün herhangi bir ülkücü mesajın yeni bir insana ulaşması için ne yaptım?

“Sözüm bana, sana, ona, hepimize…”
_________________________________________

İletişim: http://www.hayatibice.net
[1] Ortadoğu Gazetesi, 18.09.2012.
http://www.ortadogugazetesi.net/haber.php?haber=demri-yumruk-gerek&id=25426
[2] TÜİK araştırmasına göre interneti olan hanelerin oranı yüzde 42,9’dan yüzde 47,2’ye yükseldi. 17 Ağustos 2012.
http://www.bilgicagi.com/Yazilar/10849-evlerde_internet_erisimi_yuzde_472ye_yukseldi.aspx
[3] Yazımda isimleri anılan ülkücü basın-yayın organlarının, websitelerinin internette izlenirliliğini test eden http://alexa.com sitesindeki verilere göre 18 Eylül 2012 tarihinde kontrol edilen sıralaması şöyledir:

(İlk rakam dünya sıralaması, İkincisi Türkiye sıralaması)

yenicaggazetesi.com.tr  Alexa Dünya Sırası: 44,446  Alexa Türkiye Sırası: 731
ortadogugazetesi.net  Alexa Dünya Sırası: 203,105  Alexa Türkiye Sırası: 3,542
etikhaber.com  Alexa Dünya Sırası: 166,092  Alexa Türkiye Sırası: 1,941
haberiniz.com.tr  Alexa Dünya Sırası: 177,051  Alexa Türkiye Sırası: 2,876
gazete2023.com  Alexa Dünya Sırası: 200,501  Alexa Türkiye Sırası: 3,796
haberarz.com  Alexa Dünya Sırası: 665,309  Alexa Türkiye Sırası: 14,521
turkiyegundemi.tv  Alexa Dünya Sırası: 2,656,790  Alexa Türkiye Sırası: TR: 19,717
haberakademi.com  Alexa Dünya Sırası: 14,596,680
turkyorum.com  Alexa Dünya Sırası: 963,308  Alexa Türkiye Sırası: 13,118
ulkunet.com  Alexa Dünya Sırası: 4,414,855  Alexa Türkiye Sırası: 49,403
40ambar.com  Alexa Dünya Sırası: 3,648,283  Alexa Türkiye Sırası: 63,896
gridergi.com  Alexa Dünya Sırası: 4,587,945  Alexa Türkiye Sırası: 75,412
ulkucukadro.org  Alexa Dünya Sırası: 5,815,101  Alexa Türkiye Sırası: 79,864
ulkucuyazarlarbirligi.org  Alexa Dünya Sırası: 6,479,302
toredergisi.com  Alexa Dünya Sırası: 7,559,229
turkyurdu.com.tr  Alexa Dünya Sırası: 12,054,641
benguturk.com  Alexa Dünya Sırası: 786,565  Alexa Türkiye Sırası: 11,506
alpturk.tv  Alexa Dünya Sırası: 5,024,577
Türkiye çıkışlı internet sitelerinin genel sıralaması için bkz:http://www.alexa.com/topsites/countries/TR

 

Hakkında editor

Yoruma kapalı.

Yukarı Kaydır