Free songs
Ana Sayfa / Özgeçmiş

Özgeçmiş

Dr. Hayati Bice

Tokat, 01.03.1959

1 Mart 1959 tarihinde Tokat’ta dünyaya geldi.

İlköğrenimini Tokat İbn-i Kemal İlkokulu’nda yaptı. Lise öğrenimini Tokat Turhal Lisesi’nde tamamladı. 1976 yılında tıp öğrenimine başladığı Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi’ni 1982 yılında bitirdi. Yine Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi’nin Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Kliniği’nde 1985 yılında başladığı uzmanlık eğitimini tamamladı ve 27.12.1989 tarihinde Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı oldu.

10 Haziran 2020 tarihinde A.Ü. İlahiyat Fakültesi’nde savunduğu “Divân-ı Hikmet’te Tasavvufî Kavramlar” başlıklı tezi ile İlahiyat/Tasavvuf Doktoru unvanını aldı.

22 Şubat 2024 tarihinde A.Ü. Tıp Fakültesi’nde savunduğu “Kahire ve İstanbul Tıbbiyelerinin Kuruluş Süreçleri” konulu tezi ile Tıp Tarihi ve Etik  Doktoru unvanına da hak kazandı.

Askerlik görevini Uzman Hekim olarak Denizli Askeri Hastanesi’nde tamamladıktan sonra çeşitli kurumlarda Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Hekim olarak görev yaptı.  2001 yılından itibaren  çalıştığı T.C. Radyo ve Televizyon Üst Kurulu’ndan emekli oldu.

Evli ve 3 çocuk babasıdır.

***

TÜRK YURTLARINDA:

1990-2017 yıllarında Kafkasya, Azerbaycan, Kıbrıs, Balkanlar, Özbekistan, Kazakistan ve Kırgızistan’da çeşitli sürelerde araştırma gezilerine ve kültür-bilim programlarına katıldı.

1994-1995 öğretim yılında Uluslararası Hoca Ahmed Yesevi Türk-Kazak Üniversitesi’nde öğretim görevlisi olarak Kazakistan’da görev aldı. Üniversitenin Medikososyal Merkezi’nin organizasyonunu yaptı ve aynı zamanda öğretim görevlisi olarak “Yesevilik Bilgisi” dersleri verdi.

2000 yılında T.C. Cumhurbaşkanlığı Heyeti ile Ahmed Yesevi Türbesi’nin restorasyon sonrası yeniden ziyarete açılış töreni için yapılan törenlere  katıldı.

[ Eşi Müzehher Bice tarafından tezhibi yapılan ve hattat Hüseyin Kutlu imzasını taşıyan “Ya Hazret Sultan Hoca Ahmed Yesevi –Kaddesallahu Sırrahu” ibareli hat eseri bu açılış sırasında resmi törenle türbeye armağan edildi. ]

YAZI HAYATI:

* İlk yazısı AÜTF Genç TIBBİYELİ (1978) bülteninde ; ilk şiiri TÖRE dergisinde (1982) yayınlanmıştır.

* Yayınlanan ilk kitabı 1989 yılında “Kafkasya’dan Anadolu’ya Göçler” adıyla Türkiye Diyanet Vakfı Yayınları arasında okurlara sunuldu. Aslen Kafkasya Karaçay Türkleri’nden olan Dr. Hayati Bice’nin atalarına olan borcunu ödemek için yazdığı “Kafkasya’dan Anadolu’ya Göçler” kitabı, alanındaki referans kitablarından birisi haline gelmiştir.

* Türk Edebiyatı Vakfı Mehmed Akif Ersoy İnceleme Yarışması’nda Mehmed Akif’in “Oğlum Nevruz’a” adlı şiirinin incelemesi ile İkincilik Ödülü kazandı.

Tıp alanında ve sosyal kültürel konulardaki birçok araştırması çeşitli bilim ve kültür dergileri ile gazetelerde yer aldı.

Türk yurtları eksenli incelemeleri  Tercüman, Ortadoğu, Yeni Düşünce, Yeni Şafak, Karar gazetelerinde; Töre, Türk Yurdu, Türk Edebiyatı, Edebice  dergilerinde yayınlanmıştır.

1990 yılında Ankara’da yayma başlayan ve iki cildi yayınlanan Türk Yurtları adlı derginin yayın yönetimini de üstlenmiştir.

12 Eylül 2012 tarihinde kurulan ve 8 Temmuz 2023 tarihinde faaliyetlerine son veren Ülkücü Yazarlar Derneği ( ÜLKÜ~YAZ) Genel Başkanlığı’nı ifa etti.

YAYINLANAN KİTAPLARI :

* TÜRK YURTLARI Üzerine Eserleri :

Divân-ı Hikmet / Hoca Ahmed Yesevî [ 9. baskı, TDV yayını, 2020];
Divân-ı Hikmet’in Kavram Haritası  [2. Baskı, Hitabevi Yayınları, 2023];
Kafkasya’dan Anadolu’ya Göçler [TDV yayını, 1989];
Hoca Ahmed Yesevî Türbesi [Kültür Bakanlığı yayını, 2.Baskı Türk-Exim-Bank, 1993];
Pîr-i Türkistan Hoca Ahmed Yesevî [3. Baskı, H yay., 2016];
İşaret Taşları [3. Baskı, Akçağ yayınları, 2018];
Türk Yurtları Üzerine Notlar [2. Baskı, Akçağ yayınları, 2018];
Türkistan Rüyası [3. Baskı, Post yayınevi, 2019];
Ülkücü Hareket Üzerine Notlar [4. Baskı, Kitapyurdu Doğrudan Yayıncılık, 2020];
Lider-Teşkilat-Doktrin [Kitapyurdu Doğrudan Yayıncılık, 2020];
Yesevîlik Yolunda Adım Adım [Kitapyurdu Doğrudan Yayıncılık, 2020];
Yesevî Ata’dan Öyküler [ 3. Baskı, Kitapyurdu Doğrudan Yayıncılık, 2023].

 

 

***

 


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

TIP Alanındaki Eserleri :

  • Antimikrobial Tedavi Rehberi [2. Baskı, Kitapyurdu Doğrudan Yayıncılık, 2020].
  • Annenin Rehberi [ 9. baskı TDV yayını, 2018];

Hayati Bice Kitaplığı

İnternetten Edinmek İçin Tıklayınız:
http://www.kitapyurdu.com/yazar/default.asp?id=9618

Yanıt bırakın

Yukarı Kaydır